ЦеркваНовиниСтаттіІнтерв'юГалереяРесурсиАвтори 
Календар 

Православіє 
 Основи віри
 Церква

Літопис 
 Новини
 Міжнародні новини

Галерея 
 Події

Письмена 
 Храми і монастирі
 Церковна історія
 Богословіє
 Філософія, культура
 Православний погляд
 Православіє і педагогика
 Молодіжне служіння
 Церква і суспільство
 Порада мирянину
 Суспільство про Церкву
 Церква і держава
 Міжконфесійні відносини
 Розколи
 Єресі та секти
 Подія
 Ювілей
 Дата
 Люди Божі

Слово 
 Слово пастиря
 Інтерв'ю

Православний світ 
 Ресурси
 Нове у мережі
 Періодичні видання
 Православний ефір
 Релігійна статистика
 Электронная лавка
 Бібліотека

Послух 
 Авторикарта сайта
 Сергій БАРШАЙ.   Кому заважає монастир? Православне життя очима світських ЗМІ 22-28 березня

Передювілейна підготовка Святогірської обителі. – Заклики до знищення “незаконного” монастиря. – Ікона Спасителя у Манежі. – Православна громада Чорнобильців.

Газета “Молодь України” за 25.03.2004 р. у статті Н.Зоц “Святогірська лавра: освячення намічено на 21 вересня” розповідає про народження на теренах України ще однієї лаври, а також про намічені плани по урочистому відзначенню цієї події, що обговорювалися під час зустрічі обласного і монастирського керівництва. “Голови облдержадміністрації та облради Анатолій Близнюк і Борис Колесников, інші посадові особи привітали настоятеля о. Арсенія, а в його особі й усю монастирську братію з високою відзнакою їхньої обителі, поцікавилися, чи не потрібна їм допомога у наведенні порядку на території, оновленні фасадів храмів та інших споруд. А потім у Святогірській міськраді відбулася нарада за участю заступників голови облдержадміністрації, керівників обласних управлінь і служб, голів Слов'янська, Святогірська та Слов'янської райдержадміністрації. Визначалися обсяги підготовчих робіт, виконавці, джерела фінансування.
Шляховикам, наприклад, належить відремонтувати дорогу від Донецька до Святогірська, причому деякі ділянки - капітально, навести понтонну переправу через Сіверський Донець навпроти монастиря, розпочати спорудження автомобільного мосту в районі села Тетянівка, щоб існуючий у Святогірську міст став тільки пішохідним”. Урочистості з нагоди підвищення статусу монастиря намічені на 21 вересня, коли, зазначає газета, “християни відзначають Різдво Пресвятої Богородиці - покровительки монастиря”. Саме тоді обитель буде святкувати своє 350-річчя.

До іншого монастиря газетні шпальти виявилися не настільки “милостивими”, як до попереднього. У тижневику “Столиця” за 19-25.03.2004 р. в черговий раз вийшов “розгромний” матеріал під назвою “Здоровий глузд – під рясу?”, підписаний Володимиром Гетьманом – головним спеціалістом Державної служби заповідної справи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України. Об’єктом уваги автора виявився київський Свято-Троїцький Іонівський монастир. Проте, якщо в попередніх аналогічних статтях монастирю хоча б робилися закиди за “неправильне” ставлення до сусіднього ботсаду, то в даній статті уже як історична несправедливість розглядається сам факт відновлення монастиря.
Розповідаючи у нейтральних тонах про закриття монастиря і розташування на його території ботанічного саду (про страшенні випадки святотатства, що мали тут місце під час закриття обителі, звичайно, нічого не сказано), автор різко змінює тон, коли мова заходить про відродження святині. “Та ба, знайшлися охочі повернути колесо історії назад, одним махом перекресливши всі досягнення двох поколінь українських вчених-ботаніків.
24 грудня 1996 року Держкомрелігії зареєстрував статус Іонівського монастиря за адресою існуючої юридичної особи (ботсаду), керуючись незрозуміло яким юридичним документом (?! – С.Б.), оскільки відомий указ Президента України щодо відновлення порушених прав церков і релігійних організацій з’явився аж 21 березня 2002 року”. У головного спеціаліста виявилося просто революційне мислення! Виходить, що кілька тисяч церковних споруд, повернених віруючим протягом останніх п’ятнадцяти років (задовго до виходу згаданого указу), були віддані Церкві незаконно?! Мабуть автор забув (чи зовсім не знає) про те, що указ був видний з метою “остаточного подолання негативних наслідків”, які були допущені відносно віруючих. А процес повернення незаконно відібраної церковної нерухомості почався задовго до цього.
Проте для “столичників” Іонівський монастир справді є чимось страшним. В іншій статті, вміщеній у цьому ж номері під назвою “Зупинити агресію московських ченців!” (стиль заголовка, очевидно, має стати темою окремої розмови) і підписаній псевдонімом “Хома Небайдужий”, іде уже прямий заклик до знищення обителі. “Час закрити незаконно зареєстрований монастир, знести незаконно побудовані споруди… Нині київська влада надала ченцям Московського патріархату чудову нагоду селитися у Феофанії – туди нехай і переїжджають”.
Те, що “Столиця” дозволяє собі подібні випади – просто приголомшує. Адже від захисту інтересів ботсаду (який все ж знаходиться на землі, що історичного належить монастирю) газета уже переходить до прямих закликів нищити православну святиню. Схоже, що у своїй ненависті до православних співвітчизників окремі дописувачі тижневика переступають уже через усі мислимі межі. Наскільки це сприятиме підвищенню репутації газети, неважко здогадатись.
Тижневик “Аргументы и факты в Украине” (№12, березень 2004 р.) розповідає про ікону Ісуса Христа, що вціліла після пожежі в московському Манежі. Як відомо, недавно в центрі Москви повністю вигоріло приміщення Манежу. Проте вогонь все ж не зачепив ікону Спасителя, що висіла в приміщенні одного з банків, що орендував тут площу.
Газета розповідає про події після пожежі: “Ранним утром в понедельник, когда Манеж еще дымился, сотрудники банка вместе со следователми и пожарными вошли в помещение и были поражены… Сильно выгоревшее помещение, большая люстра под потолком оплавилась, ее стекло превратилось в “сталактиты”. Кругом валялись обгоревшие остатки мебели. Стол, на котором стояла икона, сгорел. Но при этом сама икона абсолютно не пострадала. Лик Спасителя слегка закоптился, и углы немного обуглились. По словам очевидцев, создавалось впечатление, что огонь, подойдя к иконе, остановился и не пошел дальше. Операционный зал на первом этаже практически не пострадал: все ценные бумаги, документы и деньги оказались целы”. Як констатує газета, “комментарии здесь излишни”.

Столичний тижневик “2000” від 19-25.03.2004 р. умістив звернення православної громади з проханням допомогти у будівництві храму (замітка “Будуємо храм”). “Вперше в історії Православної церкви Спілка інвалідів Чорнобиля Святошинського району Києва, спілки та фонди інвалідів Чорнобиля всіх районів столиці, громадське об’єднання воїнів – ліквідаторів аварії на ЧАЕС “Набат”, які утворили релігійну громаду парафії Святителя Феодосія Чернігівського (УПЦ), вирішили побудувати храм…
Перший у світі храм, який будують бідні каліки, інваліди, вдови та сироти, стане складовою частиною Народного Меморіального комплексу жертвам Чорнобильської катастрофи. Завдяки допомозі добрих людей його вже зведено на 70%. Але нам не вистачає коштів. Напередодні 18-ї річниці Чорнобильської катастрофи ми звертаємося до всіх небайдужих із проханням внести особисту, хай невелику, лепту в цю добру справу”.

 Огляд преси 14-20 червня
 Сергій БАРШАЙ. Божа Матір Волинська. Православне життя очима світських ЗМІ: 26 квітня – 2 травня
 Сергій БАРШАЙ. Чудо і науковий підхід. Православне життя очима світських ЗМІ: 19 – 25 квітня
 Сергій БАРШАЙ. Монастирі, джерела, видавництва. Православне життя очима світських ЗМІ: 12 – 18 квітня
 Сергій БАРШАЙ. ЗМІ на Великдень. Православне життя очима світських ЗМІ: 5 – 11 квітня
 Сергій БАРШАЙ. Книга про українську ікону. Православне життя очима світських ЗМІ: 29 березня – 4 квітня
 Сергій БАРШАЙ. Святині України і Абхазії. Православне життя очима світських ЗМІ: 15 – 21 березня
 Святині під вугіллям і уламками будинку. Православне життя очима світських ЗМІ: 8-14 березня
 Сергій БАРШАЙ. Візит кардинала Каспера і реакція ЗМІ. Православне життя очима світських ЗМІ: 23 – 29 лютого
 Сергій БАРШАЙ. Проблеми Кирилівської церкви. Православне життя очима світських ЗМІ: 1 – 7 березня
 Сергій БАРШАЙ. Константинопольський Патріарх і уніати. Православне життя очима світських ЗМІ: 9 – 15 лютого
 Сергій БАРШАЙ. Донецький храм на колесах. Православне життя очима світських ЗМІ: 2 - 8 лютого
 Сергій БАРШАЙ. Особливості високосного року. Православне життя очима світських ЗМІ: 26 січня – 1 лютого
 Сергій БАРШАЙ. Останнє зимове свято. Православне життя очима світських ЗМІ: 19 – 25 січня
 Сергій БАРШАЙ. Різдвяна тематика у центральній пресі.
 Сергій БАРШАЙ. Різдво на дворі. Православне життя очима світських ЗМІ: 5 - 11 січня
 Сергій БАРШАЙ. МОЛЕБЕНЬ БІЛЯ КИЇВСЬКОГО КНЯЗЯ. Православне життя очима світських ЗМІ: 29 грудня – 4 січня
 Сергій БАРШАЙ. Сто років із курантами
 Сергій БАРШАЙ. Ім’я Святителя у храмах, місцевостях і вулицях.
 

© Архивная версия Официального сервера УПЦ "Православие в Украине" 2003-2006 год Orthodoxy.org.ua
(при перепечатке материалов - активная индексируемая ссылка на archivorthodoxy.com обязательна)

Каталог Православное Христианство.Ру