ЦеркваНовиниСтаттіІнтерв'юГалереяРесурсиАвтори 
Календар 

Православіє 
 Основи віри
 Церква

Літопис 
 Новини
 Міжнародні новини

Галерея 
 Події

Письмена 
 Храми і монастирі
 Церковна історія
 Богословіє
 Філософія, культура
 Православний погляд
 Православіє і педагогика
 Молодіжне служіння
 Церква і суспільство
 Порада мирянину
 Суспільство про Церкву
 Церква і держава
 Міжконфесійні відносини
 Розколи
 Єресі та секти
 Подія
 Ювілей
 Дата
 Люди Божі

Слово 
 Слово пастиря
 Інтерв'ю

Православний світ 
 Ресурси
 Нове у мережі
 Періодичні видання
 Православний ефір
 Релігійна статистика
 Электронная лавка
 Бібліотека

Послух 
 Авторикарта сайта
ОГЛЯД РЕЛІГІЙНИХ ПОДІЙ ЗА ТИЖДЕНЬ (23 – 29 лютого)

У перший тиждень Великого посту Блаженніший Володимир, Митрополит Київський і всієї України звершував богослужіння у Києво-Печерській Лаврі, а також у Свято-Покровському і Флорівському жіночих монастирях столиці; у Києві проведено традиційний Хресний хід; Предстоятель УПЦ освятив приміщення Центральної Виборчої Комісії; Його Блаженство звернувся у комітет ВР з питань правової політики з приводу законодавчого врегулювання проблем навколо ідентифікаційних номерів; у Донецьку закладено храм при травматологічній лікарні; при Хмельницькому центрі реабілітації інвалідів незабаром постане православна каплиця; на Волині підпалено три дерев’яних храми, православні Львівщини зазнають переслідувань; у Ялті відбувся семінар на тему “Викладання "Основ православної культури" у початковій школі”; Митрополит Київський і всієї України Володимир висловив співчуття дружині новопреставленого Сергія Аверінцева.

Початок Великої Чотиридесятниці
У понеділок, перший день Великого Посту, Блаженніший Митрополит Володимир за вечірнім богослужінням читав Великий покаянний канон Андрія Критського у Трапезному храмі преподобних Антонія і Феодосія Печерських Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври. У вівторок Митрополит Володимир читав канон у Свято-Покровському жіночому монастирі Києва, у середу – в Свято-Вознесенському Флорівському жіночому монастирі, в четвер – у Трапезному храмі Києво-Печерської Лаври.
У середу і п’ятницю Предстоятель УПЦ звершив Літургію Передосячених Дарів у Трапезному храмі Києво-Печерської Лаври.
У першу неділю Великого посту, коли Православна Церква відзначає свято Торжества Православ’я, Його Блаженство звершив Божественну літургію у Трапезному храмі Києво-Печерської Лаври. Після Літургії було відслужено молебень Торжества Православ’я, а після молебню звершено традиційний Хресний хід до пам’ятника князю Володимиру на Володимирській гірці, де було відправлено молебень просвітителю Русі. Вперше подібний Хресний хід було проведено у 1999 році і з тих пір він проводився щороку. Віруючі виходили з Святих воріт Києво-Печерської Лаври і прямували через Європейську площу до Володимирської гірки. Після молебна на гірці процесія направлялася через Михайлівську і Софійську площі до Хрещатика, а звідти через бульвар Лесі Українки і вулицю Цитадельну знову приходили до стін Києво-Печерської обителі. Як і в минулі роки Хресний хід, який загалом відбувався протягом більш як трьох годин і мав понад десяти кілометрів шляху, зібрав тисячі православних віруючих з багатьох парафій Києва, області, та інших регіонів України.

Освячення Центральної виборчої комісії
На прохання голови Центральної виборчої комісії Сергія Ківалова Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Володимир звершив чин освячення приміщення ЦВК. Його Блаженство побажав співробітникам Центрвиборчкому та її голові Божої допомоги у тій відповідальній праці, яку їм доручила держава. У благословення та на згадку про освячення Митрополит Володимир подарував колективу ЦВК ікону Пресвятої Богородиці. Дякуючи Блаженнішого Владику за звершене освячення, Сергій Ківалов зазначив, що плідна і якісна праця ЦВК, як і всяка добра справа, потребує Божого благословення.

Церква і проблема ідентифікаційних номерів
З приводу забезпечення конституційних прав і свобод громадян, які відмовилися від ідентифікаційного номера, Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Володимир звернувся з посланням до першого заступника голови комітету Верховної Ради з питань правової політики народного депутата України Миколи Оніщука. “…хочеться підкреслити, що закони демократичної держави мають служити людині, захищати її права та свободу, а засоби боротьби з міжнародним тероризмом мають бути адекватними виникаючій загрозі, – говориться у листі. – Не можна допустити, щоб будь-які причини послужили знищенням найвищої гідності людини – її свободи. Історія свідчить про хибність ідеології, що ціль виправдовує засоби. Тому Церква, відстоюючи права людини, з розумінням відноситься до тої частини віруючих, які діючи на підставі Закону відмовились чи не прийняли індифікаційних номерів.
Однак, не дивлячись на неодноразові звертання Церкви до владних структур про необхідність надання права віруючим відмови від ідентифікаційних номерів, законопроекти №4002 та №4368 про державний реєстр фізичних осіб, не тільки не узгоджені із Законом 1003-ХІУ, але й безпосередньо скасовують його. Впроваджуючи кодифікацію людей з моменту народження та єдиний уніфікований документ особистості – електронну картку, держава фактично санкціонує електронне стеження та тотальний контроль в усіх сферах життя людини…
За таких обставин людина втрачає Богом даровану свободу. Оскільки ці закони розроблені відповідно не тільки до міжнародних стандартів, але й вимог, які передбачають передачу інформації особистого характеру іншим державам та міжнародним організаціям, то може статися таке, що не тільки кожна людина втратить особисту свободу, але і наша держава свою незалежність”.
Виходячи з вищенаведеного, Митрополит Володимир, від імені Церкви, зокрема, просить: забезпечити реалізацію конституційних прав і свобод громадян, які відмовилися від Ідентифікаційного номера; привести у відповідність до вимог Закону №320/94-ВР закони та інші нормативно-правові акти, які з ним не узгоджуються, щодо можливості громадян здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера; зобов’язати Державну податкову адміністрацію України в особі своїх місцевих податкових інспекцій вносити на підставі заяв громадян відмітки в паспорт щодо можливості здійснювати будь-які платежі без Ідентифікаційного номера, а також анулювати ідентифікаційні номери громадян, які відмовились від них; врахувати волевиявлення віруючого народу, яке висловлене в рішеннях Синоду Української Православної Церкви від 19 травня 1998 року та від 29 грудня 2003 року.

День захисника Вітчизни
У день захисника Вітчизни, який відзначається 23 лютого, православні віруючі згадували й тих, хто віддав своє життя на війні. У Хмельницькому цей день співпав із 60-річним ювілеєм визволення міста від німецько-фашистських загарбників. У цей день архієпископ Хмельницький і Шепетівський Антоній узяв участь у покладенні вінків на військовому кладовищі. Владика виступив із вітальним словом, у якому відзначив, що подвиг наших співвітчизників назавжди залишиться у народній пам’яті. Архієпископ Антоній закликав на всіх Боже благословіння, а також нагадав про необхідність щирої молитви за померлих.

Відвідини Президентом православних обителей
Під час перебування на Сумщині Президента України Леоніда Кучми, Президент відвідав Софроніївський Різдво-Богородичний чоловічий монастир біля Путивля (XV cт.) та Різдво-Богородичний Молченський жіночий монастир у Путивлі (XVІ cт.). Обом обителям Леонід Кучма подарував по іконі. Відновлення цих святинь, порушених у ХХ ст., ведеться силами Церкви і обласного благодійного фонду "Вічність". За словами президента фонду Ірини Щербань, жодної копійки бюджетних коштів на відновлення монастирів не було потрачено, усі роботи ведуться виключно силами спонсорів і меценатів. До речі, Софроніївський монастир – найдавніший серед існуючих нині в області.

Постають нові храми
Митрополит Донецький і Маріупольський Іларіон у співслужінні духовенства Донецька звершив чин закладки каменя і освячення місця під будівництво нового храму на честь Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього при обласній травматологічній лікарні. За богослужінням були присутні представники обласних і міських властей, члени медичного персоналу, а також головний лікар лікарні В.Климовський, за ініціативою якого стало можливим будівництво храму. Будівництво планується провести коштами медичного закладу, за участі Донецького товариства учасників бойових дій в Афганістані, чий філіал буде відкрито при храмі, а також за підтримки підприємств міста. Настоятелем храму призначено протоієрея Сергія Полгородника.
Після підпалення і пограбування знову відкрито каплицю на честь ікони Божої Матері "Всецариця", що знаходиться на території онкологічного диспансеру міста Алчевська Луганської області. Цією каплицею опікується сестринство в ім’я святої преподобномучениці великої княгині Єлизавети. У ній відправляються молебні і панахиди, звершуються Таїнства соборування, сповіді і причастя. У ніч з 8 на 9 січня невідомі особи проникли в приміщення каплиці, випили пляшку кагору, захопили з собою дві ікони і гроші і скрилися. Довершили свої дії злочинці підпалом каплиці. Проте вогонь було вчасно замічено і погашено. Злочинців так і не знайдено.
Хмельницьким єпархіальним управлінням планується у недалекому минулому побудувати каплицю при Хмельницькому центрі реабілітації інвалідів. Під час недавнього відвідання центру архієпископом Хмельницьким і Шепетівським Антонієм, владика здійснив освячення центру, а також подарував ікону і літературу для тимчасового молитовного приміщення, облаштованого працівниками центру.

Трагедія волинських церков
Велике лихо спіткало православних жителів Волині. У Ратнівському районі Волинської області зловмисниками було вчинено чотири підпали православних храмів – Різдво-Богородичний в селищі Ратне (XVII ст.), Хресто-Воздвиженський в селищі Зоболоття (XVIII ст.) та Свято-Дмитріївський в селі Гірники (XIX ст.). В результаті цього церква села Гірники згоріла повністю, а інші пошкоджені. Усі ці храми були збудовані з дерева і являються пам'ятками архітектури. Підпали проводилися за допомогою солярки, яка через зроблені отвори в дверях або через віддушини у підвалі вливалася в середину храму. Почалося розслідування та розшук підозрюваних.
Після спалення церкви у Гірниках православній громаді села було надано у безплатне користування спортзал середньої школи. За сприянням місцевої влади на місці згарища вже наступного дня з'явились блоки та інші будматеріали, призначені для спорудження нового храму, а стараннями працівників управління архітектури Волинської області незабаром має бути проект нового храму.
Керуючий Володимир-Волинською єпархією архієпископ Симеон, відвідуючи постраждалі парафії, зазначив: "Приємно, що владні структури сприйняли цей аморальний вчинок, як свій власний біль та горе. Завдяки цьому у наших віруючих з'явилася реальна надія, що сільська святиня буде відновлена у швидкому часі, а негідники, які не побоялись підняти руку на Божий Дім, віднайдені і належно покарані".

Переслідування православних на Львівщині
Православне населення села Стенятин Сокальського району Львівської області переживає страшні часи. Позбавлена власного храму ще на початку 1990-х років, сільська православна громада збудувала собі нову церкву. “…але і її місцеві посадовці через суд хочуть передати у власність УГКЦ, - пише у листі до Предстоятеля УПЦ настоятель православної парафії Стенятина протоієрей Ярослав Лотиш. – Тільки в цьому році вже три рази відбувалися судові засідання, під час яких віруючих спробували залишити без приміщення. Щиро просимо захисту і допомоги Вашого Блаженства!”. Як зазначає у листі священик, “жителі села Стенятин, що сповідують Православну віру, на протязі тривалого часу (1994 – 2004 роки) піддаються гонінню з боку районної державної адміністрації міста Сокаля за те, що є православними”.

Освітні заходи
За благословенням митрополита Сімферопольського і Кримського Лазаря на базі приватної загальноосвітньої школи у Ялті проведено семінар з духовно-морального виховання школярів "Викладання "Основ православної культури" у початковій школі" для учителів загальноосвітніх шкіл Криму. У роботі семінару взяло участь понад 40 чоловік із різних регіонів автономії: Бахчисараю, Сімферополя, Євпаторії, Білогорська і Алушти. Перед слухачами виступила директор школи М Канішева, яка поділилася досвідом роботи з організації навчального процесу, а також розповіла про напрямки, за якими він розвивається. Учителі продемонстрували свій досвід, провівши два відкритих уроки.

Пам’яті видатного ученого
Митрополит Київський і всієї України Блаженніший Володимир висловив співчуття дружині новопреставленого Сергія Сергійовича Аверінцева, який недавно помер у Відні. У посланні говориться: "Шановна Наталя Петрівна! Прийміть щирі співчуття в зв’язку з кончиною Сергія Сергійовича Аверінцева. У пам’яті віруючих Української Православної Церкви він назавжди залишиться справжнім християнином, великим ученим, людиною, яка любила і знала Київ - матір міст руських, яка почитала Святу Софію - храм Премудрості Божої.
Молимось, щоб Господь упокоїв раба Свого Сергія в обителях святих".

(За матеріалами прес-служби УПЦ)

 ОГЛЯД РЕЛІГІЙНИХ ПОДІЙ ЗА ТИЖДЕНЬ (16 – 22 лютого)
 ОГЛЯД РЕЛІГІЙНИХ ПОДІЙ ЗА ТИЖДЕНЬ (9 – 15 лютого)
 

© Архивная версия Официального сервера УПЦ "Православие в Украине" 2003-2006 год Orthodoxy.org.ua
(при перепечатке материалов - активная индексируемая ссылка на archivorthodoxy.com обязательна)

Каталог Православное Христианство.Ру