ЦеркваНовиниСтаттіІнтерв'юГалереяРесурсиАвтори 
Календар 

Православіє 
 Основи віри
 Церква

Літопис 
 Новини
 Міжнародні новини

Галерея 
 Події

Письмена 
 Храми і монастирі
 Церковна історія
 Богословіє
 Філософія, культура
 Православний погляд
 Православіє і педагогика
 Молодіжне служіння
 Церква і суспільство
 Порада мирянину
 Суспільство про Церкву
 Церква і держава
 Міжконфесійні відносини
 Розколи
 Єресі та секти
 Подія
 Ювілей
 Дата
 Люди Божі

Слово 
 Слово пастиря
 Інтерв'ю

Православний світ 
 Ресурси
 Нове у мережі
 Періодичні видання
 Православний ефір
 Релігійна статистика
 Электронная лавка
 Бібліотека

Послух 
 Авторикарта сайта
ОГЛЯД РЕЛІГІЙНИХ ПОДІЙ ЗА ТИЖДЕНЬ (19 – 25 січня)

На минулому тижні православний народ відзначив свято Хрещення (Богоявлення) Господнього. В цей день у всіх містах і селах України було здійснено святкове богослужіння і звершено Велике освячення води. Президент РФ Володимир Путін нагородив орденом Дружби українських ієрархів. До свята Богоялвення українськими майстрами було відтворено унікальну Пальму Мерцалова. У Сарненській єпархії освячено 250-й храм, а на Полтавщині освячено місце під будівництво нового храму. Ікона Божої Матері “Всецариця” прибула на Черкаську землю. Монастирі на Івано-Франківщині і в Криму потребують допомоги. У Києві і Харкові відбулися концерти духовної музики. Голова Держкомрелігій України В.Бондаренко оприлюднив статистичні дані. Архієпископ Хмельницький Антоній зустрівся з Начальником Держдепартаменту України з питань виконання покарань. В Криму відбулася конференція з проблем православного виховання у світських навчальних закладах.

Свято Хрещення Господнього
У понеділок Православна Церква відзначила свято Хрещення Господнього. В цей день Митрополит Київський і всієї України Володимир у співслужінні намісника Києво-Печерської Лаври архієпископа Вишгородського Павла і архієпископа Переяслав-Хмельницького Митрофана здійснив Божественну літургію в Трапезному храмі Києво-Печерської Лаври. За традицією після Літургії віруючі Хресним ходом пішли до криниць преподобних Антонія і Феодосія, де Блаженнішим Владикою було звершено велике освячення води.
Приємна новина чекала парафіян київської Свято-Введенської парафії, що на Подолі – відтепер вони отримали можливість брати для освячення воду з джерела ХІІ століття. Це джерело було віднайдено влітку 2003 року під час відкриття фундаментів стародавнього Свято-Введенського храму, зруйнованого в 1930-х роках. Після освячення води її було влито у відтворений колодязь для того, щоб освятити його води.
У центрі Харкова на Шатиловському джерелі єпископ Ізюмський, вікарій Харківської єпархії Онуфрій очолив Велике освячення води. Десятки тисяч харківчан прийшли в той день до джерела, щоб набрати Святої води.
У Дніпропетровську в день свята Хрещення після Божественної літургії у Свято-Троїцькому кафедральному соборі величний Хресний хід на чолі з митрополитом Дніпропетровським і Павлоградським Іринеєм і кліром направився на берег Дніпра, де було звершено Велике освячення води. Після освячення води священиками було окроплено вулиці міста, транспорт, а також люди – учасники ходу.
В Очакові Миколаївської єпархії після Божественної літургії у Свято-Микільському військово-морському соборі віруючі пішли Хресним ходом до узбережжя Чорного моря. Тут було здійснено чин Великого освячення води, після чого у води Чорного моря було влито щойно освячену Святу воду.
Митрополит Донецький і Маріупольський Іларіон у співслужінні духовенства міста здійснив традиційне освячення води під Донецьком на Карлівському водосховищі річки Кальміус, водами якого живиться цей великий індустріальний мегаполіс. Як і в інших місцях України, незважаючи на сувору погоду, серед присутніх знайшлося немало бажаючих нирнути у щойно освячені води зимової ріки.
У Сумах Хресний хід після Божественної літургії у Спасо-Преображенському кафедральному соборі направився на берег місцевого “Йордану” – річки Псьол. Тут освятив воду єпископ Сумський і Охтирський Іов. На честь свята тут же відбувся святковий феєрверк.

Нагороди українським ієрархам
Під час перебування перебування в Києві президента Російської Федерації Володимира Путіна, яка була приурочена до завершення Року Росії в Україні, останній нагородив видатних діячів Церкви, науки й культури України орденом Дружби та іншими нагородами Російської Федерації за їх вклад в укріплення дружби і співробітництва між Росією й Україною. Серед нагороджених були, зокрема, Митрополит Київський і всієї України Володимир, митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел, архієпископ Львівський і Галицький Августин.
Володимир Путін і Президент України Леоніда Кучми відвідали Києво-Печерську Лавру. В Успенському соборі Лаври Блаженніший Митрополит Володимир відслужив урочистий молебень. Затим обидва президенти, російська делегація та члени Священного Синоду Української Православної Церкви взяли участь в офіційному прийомі, влаштованому Предстоятелем УПЦ у своїй резиденції.

Відтворення унікальної пальми
У день Хрещення Господнього на території Києво-Печерської Лаври біля Великої лаврської дзвіниці було встановлено копію Пальми Мерцалова, яка згодом має відправитися до Єрусалиму. За благословенням Блаженнішого Митрополита Володимира на церемонії відкриття був присутній ректор Київської Духовної академії протоієрей Миколай Забуга. Він привітав присутніх із святом і відзначив важливу деталь, що зв’язує цей витвір рук українського коваля із Святою Землею. Як відомо, з перших віків християнства існує благочестива традиція повертатися з подорожі по святим місцям із пальмовою гілкою. Звідси і походить слово "паломник".
"Пальма Мерцалова" – унікальний витвір нащадка запорозьких козаків, коваля Новоросійського товариства кам’яновугільного, залізного і рейкового виробництва Олексія Мерцалова. Вона була викувана у 1895 році з суцільної рейки до Всеросійської промислової виставки у Нижньому Новгороді. Її було відзначено найвищою нагородою. Другий раз вона отримала найвищу нагороду на Всесвітній виставці у Парижі в 1900 році. Зараз пальма знаходиться в музеї Санкт-Петербурзького Гірничого інституту. Нинішня копія виготовлена за сприяння Всеукраїнського фонду “Пальма Мерцалова”. Своїми розмірами і матеріалом вона повністю відповідає оригіналу і буде нагадувати усім про наші славні таланти.

Постають нові храми
У Сарненській єпархії єпископ Сарненський і Поліський Анатолій освятив храм на честь Нерукотворного Образу Христа селі Лісове Рокитнинського району. Цей храм став ювілейним – 250-м у єпархії. Після освячення храму і Божественної літургії єпископ Анатолій за заслуги перед Украинской Православной Церковью нагородив голову Рівненської облдержадміністрації В.Берташа орденом святого рівноапостольного князя Володимира.
В селі Деремезна Київської єпархії відкрилася нова православна громада на честь Казанської ікони Божої Матері. За благословенням Митрополита Київського і всієї України Володимира благочинний Обухівського благочиння протоієрей Олексій Немаєв освятив приміщення для тимчасового храму.
За благословенням архієпископа Івано-Франківського і Коломийського Миколая проходить підготовка до відкриття храму на території виправної колонії №118, що знаходиться в селі Тростянець Івано-Франківської області. Настоятелем майбутнього храму призначено священика Володимира Приймака. Під час бесіди архієпископа Миколая з правоохоронцями останні щиро подякували єпархіальному духовенству за безцінну допомогу у вихованні людини.
Благочинний Хорольсько-Семенівського округу Полтавської єпархії священик Михаїл Волощук здійснив закладку хреста та освячення місця під будівництво нового храму в селі Штомпелівка. На урочистостях були присутні голова Хорольської районної ради Г. Ревель та керівники СВК "Україна".

“Всецариця” на Черкащині
Чудотворний образ Пресвятої Богородиці "Всецариця" прибув у Черкаську єпархію. За благословенням архієпископа Черкаського і Канівського Софронія його зустріло єпархіальне духовенство. Ікона перебувала у Свято-Михайлівському кафедральному соборі Черкас, де до неї приходили віруючі. Затим чудотворний образ було перенесено в обласний онкологічний центр, де до нього мали можливість прикластися онкохворі.

Благодійність – монастирям
Архієпископ Івано-Франківський і Коломийський Миколай, у співслужінні єпархіального духовенства, здійснив чин освячення приміщення Свято-Троїцького храму, а також чернечих келій Свято-Троїцького чоловічого монастиря, розташованого в гірському селищі Пробийнівка Верховинського району. Цю обитель було відкрито рішенням зимової сесії Священного Синоду Української Православної Церкви. Зараз в обителі несуть свій послух три насельника, які, не дивлячись на труднощі, уже проводять регулярне богослужіння.
Владика відзначив, що обитель сильно потребує допомоги: йому не вистачає ліжок, посуду, сільськогосподарського інвентаря та інших речей, необхідних для побутового життя.
Кримська республіканська організація Всеукраїнського об'єднання "Держава" спільно з управлінням соціальної політики Сімферопольського міськвиконкому організувала перші благодійні акції для Свято-Параскевського Топловського жіночого монастиря. Його насельницям передано новий одяг із високоякісної тканини. Благодійні акції для монастирів організація планує проводити щомісячно.

Концерти духовної музики
У Києві відбувся Перший Всеукраїнський фестиваль духовного песнеспіву “Боже, великий, єдиний, нам Україну храни”, організований Держкомрелігій. Він проходив у приміщенні Національної філармонії. Хорові колективи Української Православної Церкви отримали такі нагороди: хор Свято-Троїцького Іонинського монастиря під управлінням диякона Димитрія Болгарського – 1-ша премія, хор Свято-Вознесенського Деміївського храму під управлінням Анни Тарасенко – 3-тя премія, об’єднаний хор Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври і Київських духовних шкіл під керівництвом ієродиякона Кирила (Борисевича) – почесна грамота Міністерства культури України.
У читальному залі Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка відбувся концерт духовної музики "Пойте Богу нашему, пойте!", організований Харківським єпархіальним управленням і бібліотекою імені В.Г.Короленка. В концерті взяли участь хорові колективи міських храмів, а також творчий колектив Харківського педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди.

Церква і держава
На прес-конференції, приуроченій до Всесвітнього дня релігій, голова Держкомрелігій України Віктор Бондаренко, зокрема, зазначив, що на сьогодні в Україні домінуючу позицію впевнено займає Українська Православна Церква. Кількість її парафій за 2003 рік виросла на 360 одиниць і досягла десяти з половиною тисяч. Найбільший приріст парафій відбувався в Київській, Черкаській, Полтавській областях і Автономній Республіці Крим – тих регіонах, де Православ’ю в роки безбожного режиму було нанесено найбільшого удару.
Серед головних проблем у сучасній релігійній ситуації в Україні Віктор Бондаренко назвав розкол у Православ’ї, напругу у стосунках між традиційними і новітніми релігіями, а також проблему реституції церковного майна.
Архієпископ Хмельницький і Шепетівський Антоній прийняв у себе начальника держдепартаменту з питань виконання покарань Генерала Внутрішньої служби Володимира Льовочкіна. У ході бесіди було підведено підсумки співробітництва єпархіального управління із департаментом виконання покарань у Хмельницькій області у справі духовної опіки місць позбавлення волі. Так, на території єпархії православні храми існують уже в трьох регіональних колоніях, найближчим часом планується створити четверту – в колонії села Райковці.

Церква і світська освіта
Сімферопольська єпархія спільно з Управлінням освіти Сімферопольської міськради провели в Сімферополі науково-практичну конференцію "Актуальні питання духовно-морального виховання". Метою конференції було об’єднання зусиль школи, сім’ї й Церкви в справі духовно-морального виховання дітей і молоді в рамках діючого в Україні й Криму законодавства. Учасниками форуму стали керівники закладів освіти, педагогічна громадськість, православні священики, батьки. В роботі форуму також узяв участь митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар. Підсумковим документом конференції стали "Рекомендації керівникам загальноосвітніх навчальних закладів, педагогічним колективам", у яких відбито різноманітні аспекти організації викладання Основ православної культури в школах Сімферополя, пропозиції по дотриманню Закону України "Про захист суспільної моралі".
Слід зазначити, що в Криму сьогодні йде активна робота в галузі впровадження у світську освіту основ православного віровчення. Освітні конференції, семінари, наради, на яких порушуються проблеми православного виховання стають на півострові дедалі все частішими. На сьогодні в Криму уже фактично готовий до друку підручник з основ православної культури. Про видання найближчим часом цього підручника йшла мова на недавній зустрічі митрополита Лазаря з головою Кримської республіканської організації Всеукраїнського об'єднання "Держава" Романовою Г.І.
У Луганську відбувся Установчий з’їзд Луганського об’єднання всеукраїнського православного педагогічного товариства. На з’їзді було обрано його голову - протоієрея Ігоря Лапіна та розроблено статут об’єднання. У форумі також узяли участь викладачі світських навчальних закладів та священики єпархії.

Ювілеї
У селі Великий Стидень Сарненської єпархії єпископ Сарненський і Поліський Анатолій звершив Божественну літургію у зв’язку з 500-літнім ювілеєм місцевого Свято-Покровського храму. По завершенні богослужіння єпископ ознайомив парафіян і гостей з історією храму. Особливим проявом Милості Божої місцеві жителі вважають випадок, що стався під час Великої Вітчизняної війни. Тоді фашистський снаряд, пробивши стіну храму, влетів у нього, але не зірвався.
(За матеріалами прес-служби УПЦ)

 Огляд преси: 28 червня – 4 липня
 Огляд преси: 21 – 27 червня
 Сергій БАРШАЙ. Божа Матір Волинська. Православне життя очима світських ЗМІ: 26 квітня – 2 травня
 Сергій БАРШАЙ. Чудо і науковий підхід. Православне життя очима світських ЗМІ: 19 – 25 квітня
 Огляд релігійних подій за тиждень: 19 – 25 квітня
 Огляд релігійних подій за тиждень: 5 – 11 квітня
 Огляд релігійних подій за тиждень: 29 березня – 4 квітня
 Огляд релігійних подій за тиждень: 22 – 28 березня
 Огляд релігійних подій за тиждень (8 – 14 березня)
 ОГЛЯД РЕЛІГІЙНИХ ПОДІЙ ЗА ТИЖДЕНЬ (12 – 18 січня)
 ОГЛЯД РЕЛІГІЙНИХ ПОДІЙ ЗА ТИЖДЕНЬ (5 – 11 січня)
 Огляд релігійних подій за тиждень (22 – 28 грудня). Огляд релігійних подій
 

© Архивная версия Официального сервера УПЦ "Православие в Украине" 2003-2006 год Orthodoxy.org.ua
(при перепечатке материалов - активная индексируемая ссылка на archivorthodoxy.com обязательна)

Каталог Православное Христианство.Ру