ЦеркваНовиниСтаттіІнтерв'юГалереяРесурсиАвтори 
Календар 

Православіє 
 Основи віри
 Церква

Літопис 
 Новини
 Міжнародні новини

Галерея 
 Події

Письмена 
 Храми і монастирі
 Церковна історія
 Богословіє
 Філософія, культура
 Православний погляд
 Православіє і педагогика
 Молодіжне служіння
 Церква і суспільство
 Порада мирянину
 Суспільство про Церкву
 Церква і держава
 Міжконфесійні відносини
 Розколи
 Єресі та секти
 Подія
 Ювілей
 Дата
 Люди Божі

Слово 
 Слово пастиря
 Інтерв'ю

Православний світ 
 Ресурси
 Нове у мережі
 Періодичні видання
 Православний ефір
 Релігійна статистика
 Электронная лавка
 Бібліотека

Послух 
 Авторикарта сайта
 Протоієрей Анатолій ЗАТОВСЬКИЙ.   Високопреосвященним владикам

В наш відповідальний час святим і дуже актуальним служінням Церкви є турбота про "малих сих" - про майбутнє покоління, дітей.

Ваше Високопреосвященство!
В наш відповідальний час святим і дуже актуальним служінням Церкви є турбота про "малих сих" - про майбутнє покоління, дітей. Останнім часом Українська Православна Церква, яка є рідною, традиційною Церквою для більшості народу України, турбуючись за душі дітей, все сильніше відчуває релігійний прозелітизм, конкуренцію з боку різноманітних конфесій, сект тощо. На жаль, цей прозелітизм починає здійснюватися через державну систему освіти. Уже в найближчий час ми можемо побачити сумний результат цього масового впливу на дитячі душі.
В останні роки різноманітні конфесії, багато релігійних та освітніх діячів домагаються впровадження викладання в школах предмету "Основи християнської етики". Справа, здавалося б, добра. Але впровадження такого предмету може не стільки сприяти підвищенню християнської моральності народу, скільки призвести до зростання міжконфесійного напруження.
Причина в тому, що до останнього часу активність в розробці програми "Основи християнської етики" проявляли і проявляють переважно не православні. Так, в Галичині підручник "Християнська етика" (Методичний посібник для 1-11 класу, Львів, 1998) розроблявся фахівцями, які по своєму віросповіданню є греко-католиками. Університет "Острозька Академія" (Рівенська обл.), який вже кілька років готує викладачів "Християнської етики" для шести областей, запрошує для викладання і опирається на педагогічні кадри переважно протестантської орієнтації. Нещодавно в м. Южне (під Одесою) відбувся "Всеукраїнський семінар викладачів християнської етики" на базі авторської школи, яку організували і утримують євангелісти. В значному числі вищих навчальних закладів введений предмет "Християнська етика", який читається світськими або далекими від Православ'я людьми. Ми можемо привести ще багато подібних фактів, які свідчать, що ряд конфесій намагаються з допомогою чиновників від освіти і державних закладів освіти ефективно вербувати своїх прихильників з підростаючого покоління.
Наскільки нам відомо, і в Держкомрелігії відбувається обговорення змісту майбутнього курсу, і орієнтація здійснюється саме на протестантський підхід. Якщо події розвиватимуться так, як це відбувається зараз, то без участі УПЦ за нас вирішать - за якими програмами і яким чином навчати наших дітей. Відбір вчителів, програм і підручників буде проводитися так, що послідовно ігноруватиметься канонічне українське Православ'я - релігія переважної частини народу України.
В цих умовах Українська Православна Церква не може залишатися осторонь. І наше Православне Педагогічне товариство протягом 1999-2001 років проводить цілеспрямовану діяльність з метою обгрунтувати позицію: в основі будь-яких програм, що пропонуються для введення в державній системі освіти, мають бути ініціативи Української Православної Церкви. Наша Церква має високий потенціал і добрі приклади для вирішення існуючих проблем. Так, обнадійливим є досвід ряду єпархій: Кримської, Херсонської, Білоцерківської та ін. Проте в цілому, на нашу думку, Православна Церква (на відміну від інших конфесій) відчуває гострий брак освітніх кадрів. І якщо навіть в системі державної освіти буде прийнята пропозиція про викладання "Основ християнської моралі" з урахуванням православного світогляду, то виявиться, що нам немає кому доручити викладання цього предмету.
Для вирішення цієї проблеми доцільно врахувати, що в Росії декілька років тому при введенні предмету "Основы православной культуры" була укладена угода між Міністерством освіти і Православною Церквою, згідно з якою кадри для викладання "Основ..." готуються на базі державних інститутів підвищення кваліфікації вчителів, але обов'язково з участю представників Церкви.
Цей досвід успішно перейнятий в Білоцерківській єпархії, де на базі Київського обласного інституту підвищення кваліфікації вчителів уже ведуться семінари з учителями на основі програми, що розроблена православними педагогами з благословення Владики Білоцерківського Серафіма. В цьому ж напрямку плідно працює Херсонська єпархія (див. "Інформаційний вісник" Прес-служби УПЦ, № 3, 2001 р.).
З урахуванням цього Православне Педагогічне товариство для підготовки відповідних кадрів пропонує таку послідовність кроків на рівні єпархії:
1) По можливості налагоджувати добрі контакти з обласними відділами народної освіти. Там, де це можливо, пропонувати підготовку відповідних кадрів на базі обласних інститутів підвищення кваліфікації вчителів за участю церковних педагогів.
2) Якщо не вдасться організувати спільну підготовку з державними освітніми структурами, не відкладаючи, починати таку підготовку на базі єпархії. Бажаною умовою для слухачів курсів є наявність педагогічної освіти. Тоді їм легше буде почати викладання в загальноосвітніх школах.
3) За якою програмою готувати вчителів? Православне Педагогічне товариство пропонує свою допомогу. З благословення Блаженнійшого Митрополита Володимира ми маємо вже трьохлітній досвід богословсько-педагогічних курсів підготовки педагогів для викладання "Основ християнської культури". Курси двохрічні, предмети: Новий Завіт, Введення в катехізис, Учення про Церкву, православна антропологія, православна педагогіка і методика викладання, основи християнської культури. На курсах викладають випускники і студенти Київської Духовної Академії, православні викладачі світських вузів. Випускники курсів отримують свідоцтва. В курсів є очно-заочне відділення (Черкаська єпархія, м.Умань). З 2002 року ми організуємо і заочне відділення для всіх бажаючих з різних областей України. Для навчання на заочному відділенні курсів достатньо написати прохання від імені бажаючого, або групи бажаючих (можливо також від церковнох парафії, єпархіального відділу тощо) на ім'я Голови Православного педагогічного товариства протоієрея Анатолія Затовського про допомогу в організації заочного навчання на курсах за вказаною адресою. Прохання можна надіслати поштою або електрон. поштою.
4) Сприяти підготовці програм "Основ християнської культури" для загальноосвітніх шкіл на базі православного світогляду. Наше Товариство пропонує програму для молодших класів "Божий світ і я" (автор - священик Богдан Огульчанський)..Водночас можна використати програму Єпископа Білоцерківського Серафімазі співавторами (опублікована в Збірнику програм Київського обласного Інституту підвищення кваліфікації вчителів, м. Біла Церква, 2001р.). До нашого Православного Педагогічного Товариства неодноразово зверталися і продовжують звертатися педагоги з різних областей України, які хотіли би вчити дітей християнській моралі саме опираючись на православний світогляд.
Всечесні Владики! Просимо Вашого благословення, молитов, підтримки і співробітництва в нашій спільній турботі про долю Православ'я. Наше Православне Педагогічне товариство пропонує співпрацю - по мірі своїх можливостей всіляко сприяти православній просвіті і вихованню, підготовці педагогічних кадрів і співробітництву з єпархіями.

протоієрей Анатолій Затовський, Благочинний Центрального округу м. Києва,

Голова Православного Педагогічного товариства,
священик Богдан Огульчанський,

Координатор Православного Педагогічного товариства

 Протоієрей Анатолій ЗАТОВСЬКИЙ. "Основні цілі і завдання православного педагогічного товариства"
 Протоиерей Анатолий ЗАТОВСКИЙ. Насущные задачи православного просвещения
 

© Архивная версия Официального сервера УПЦ "Православие в Украине" 2003-2006 год Orthodoxy.org.ua
(при перепечатке материалов - активная индексируемая ссылка на archivorthodoxy.com обязательна)

Каталог Православное Христианство.Ру