ЦеркваНовиниСтаттіІнтерв'юГалереяРесурсиАвтори 
Календар 

Православіє 
 Основи віри
 Церква

Літопис 
 Новини
 Міжнародні новини

Галерея 
 Події

Письмена 
 Храми і монастирі
 Церковна історія
 Богословіє
 Філософія, культура
 Православний погляд
 Православіє і педагогика
 Молодіжне служіння
 Церква і суспільство
 Порада мирянину
 Суспільство про Церкву
 Церква і держава
 Міжконфесійні відносини
 Розколи
 Єресі та секти
 Подія
 Ювілей
 Дата
 Люди Божі

Слово 
 Слово пастиря
 Інтерв'ю

Православний світ 
 Ресурси
 Нове у мережі
 Періодичні видання
 Православний ефір
 Релігійна статистика
 Электронная лавка
 Бібліотека

Послух 
 Автори



карта сайта
Київські Митрополити

Хронологічна таблиця
X - XVII ст.
Екзархи Константинопільського престолу
Митрополити Київські, Галицькі та всієї Малої Росії
Митрополити і Архієпископи Київські та Галицькі
Митрополити Київські періоду гоніннь на Церкву
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України

Свт. Михайло988 - 992 рр.
Леон(тiй)992-1008 рр.
Іоанн Iзгад. у 1020-і рр.
Феопемптзгад. у 1039 р.
[Кирило I]
Свт. Іларiон1051 — до 1055 р.
Єфремзгад. у 1055 р., + можливо, пiсля 4.11.1061 р.
Георгiйприбуття до Києва у 1062 р., згад. у 1072—1073 рр.
Свт. Іоанн IIдо 1077/1078 р.— 1089 р.
Іоанн III1090 — 1091 рр.
Свт. Миколазгад. у 1097—1101 рр.
Никифор Iприбуття до Києва 6.12.1104 р., настолування 18.12.1104 р. — 04.1121 р.
Микитанастолування 15.10.1122 р. — 9.03.1126 р.
Михайло I1130 р. —1145/1146 р.
Климент Смолятич
(визнаний не в усiх єпархiях)
27.07.1147 — 03.1159 р. (у 1155 — 12.1158 р. був вигнаний з Києва)
Свт. Констянтин I
(не визнаний у Волинськiй i, можливо, Туровськiй
єпархiях)
Рукоположений наприкiнцi1155 р., прибув до Києва влiтку 1156 р.— 03.1159 р.
Феодор08.1160 -1161/1162 р.
Іоанн IV1163-1166 рр.
Костянтин IIзгад. у 1167—1169 рр.
Михайло IIрукоположений до 24.03.1171 р., прибуття на Русь до 07.1171(?) р.
Никифор IIзгад. у 1183 — пiсля 01.1198 р.
Матфейдо 07.1201 р. (можливо, 1200) — 26 (19 ?). 08.1220 р.
Кирило I(II?)рукоположений у 1224 р., настолування 01.1225 —1233 р.
Йосип1236 (?) р.
Свт. Кирило II (III?)поставлений до 1242/1243 р., рукоположений 1246/1247 рр. На Русi згад. з 1250 —1287 рр. + 6.12.1281 р.
Свт Максимгрек, рукоположений у 1283 р.; прибув на Русь у 1285 р.,
у 1299/1330 р. перенiс резиденцiю до Володимира Суздальського; + 6.12.1305 р.
Свт Петроросiянин, рукоположений у 1308 р.; + 21.12.1326 р., похований у Москвi.
Свт. Феогностгрек, прибув у 1328 р.; + 4 (11).03.1353 р.
Свт. Алексiй Плещєєвросiянин, рукоположений 30.06.1354 р.; + 12.02.1378 р.
Свт. Купрiянболгарин, рукоположений 2.12.1375 р.; до смертi митр. Алексiя перебував у Києвi; с 1381 р. у Москвi; у1382 р. вигнаний i перебував у Києвi; у Москвi повторно з 6.03.1390 р.; + 16.09.1406 р.
Михайло (Митяй)росiянин, наречений митрополит з 1378 р., + 1379
р., не був рукоположений.
ПимiнПимiн, росiянин, рукоположений у 1380 р.; прийнятий у Москві в 1382 р.; скинутий патрiаршими послами взимку 1384/1385 р., скинення пiдтверджене Константинопольським патрiархом наприкiнцi1387 — на початку.1388 р.; +11.09.1389 р.
Свт. Дiонисiйросiянин, рукоположений у 1384 р.; + 15.10.1385 р.
Свт. Фотiйгрек, рукоположений 1.09.1408 р.; прибув на Русь у 1409
р.; + 2.07.1431 р.
Герасимросiянин, рукоположений у 1433 р.; спалений у 1435 р. литовським
кн. Свидригайлом.
Ісидоргрек, рукоположений у 1436 р.; прибул на Русь у квiтнi1437 р.; втiк з Москви до Литви, а потiм до Рима 15.09.1441 р.; + 1463 р.
Свт. Іона Одноушевросiянин, наречений митрополит з 1442/1443 рр.;
рукоположений Собором руських єпископiв у 1448 р.; + 31.03.1461 р.
Григорiй (Болгарин)рукоположений 15.10.1458 р.; + 1472 р.
Спиридонрукоположений 15.09.1475 р. у Константинополi; прибув до Литви в 1476 р.; виїхав до Росiї пiсля 1482 р.
Симеонзгад. у 1481 р.; + 1488 р.
Іона (Глезна)згад. у 1492 р.
Свт. Макарiйпоставлений у 1495 р.; 1.05.1497 р. вбитий татарами.
Йосип (Болгаринович)керував митрополiєю з 30.05.1498 р.; поставлений у митрополита 10.05.1500 р.; + 1501 р.
Іоназгад. у 1503—1507 рр.
Йосип (Солтан)згад. у 1508—1521 рр.; поставлений у митрополита в
1509 р.
Йосипзгад. у 1522—1533 рр.
Макарiйкерував митрополiєю з 1.03.1534 р.; згад. до 1555 р.
Сильвестр (Белькевич)згад. у 1556—1567 рр.
Іона (Протасевич)згад. у 1568—1577 рр.
Ілiя (Куча)керував митрополiєю з квiтня 1577 р.; згад. до1579 р.
Онисифiр (Дєвочка)згад. у 1579—1589 рр.; зведений з кафедри в липнi1589 р.
Михайло (Рагоза)керував митрополiєю з 27.07.1589 р.; рукоположений
1.08.1589 р.; с 1596 р. вiдкрито вiдпав в унiю.
ЕКЗАРХИ КОНСТАНТИНОПОЛЬСЬКОГО ПРЕСТОЛУ
Іов (Борецький)рукоположений 9.10.1620 р.; + 2.03.1631 р.
Ісаiя (Копинський)возведений на кафедру 18.11.1631 р.; зведений з кафедри в 1633 р.; + 30.10.1640 р.
Свт. Петро (Могила)рукоположений 8.04.1633 р.; + 31.12.1646 р.
Сильвестр (Косов)керував єпархiєю з 25.02.1647 р.; + 13.04.1657 р.
Дiонисiй (Балабан)1658—1653 рр.
Йосип (Нелюбович-Тукальський)1663—1676 рр.
Антонiй (Вiнницький)1676—1679 рр.
МИТРОПОЛИТИ КИЇВСЬКІ, ГАЛИЦЬКІ ТА ВСІЄЇ МАЛОЇ РОСІЇ
Гедеон (кн. Святополк Четвертинський) з 8.11.1685 р.; + 3.04.1690 р. колишнiй єпископ Луцький
Варлаам (Ясинський) рукоположений у сан митрополита 31.08.1690 р.; + 22.08.1707 р.
Варлаам (Ясинський)рукоположений у сан митрополита 31.08.1690 р.; + 22.08.1707 р.
Іоасаф (Краковський)рукоположений у сан митрополита 15.08.1708 р.;
+ 1.07.1718 р.
Варлаам (Ванатович)рукоположений у сан архiєпископа 19.05.1722 р.;
20.11.1730 р. позбавлений сана i засланий до Бiлоєзерського монастиря;
у 1741 р. вiдновлений в санi; + 1751 р.
Рафаїл (Зборовський)з 13.04.1731 р. в санi архiєпископа; з 16.06.1743 р. митрополит; + 22.10.1747 р.
Тимофiй (Щербацький)рукоположений у сан митрополита 10.03.1748 р.;
з 22.10.1757 р. митр. Московський i Сєвський.
Арсенiй (Могилянський)з 22.10.1757 р. у санi митрополита; с 2.04.1867 р. йменувався «Київський i Галицький»; + 8.06.1770 р.
МИТРОПОЛИТИ І АРХІЄПИСКОПИ КИЇВСЬКІ ТА ГАЛИЦЬКІ
Гавриїл (Кременецький)з 22.09.1770 р. у санi митрополита; + 8.08.1783
Самуїл (Миславський)з 22.09.1783 р. у санi митрополита; + 5.01.1796 р.
Ієрофей (Малицький)з 1.04.1796 р. у санi митрополита; + 2.09.1799 р.
Гавриїл (Бодонi- Банулеско)з 29.09.1799 р.; с 21.08.1803 р. на спочинку;
з 27.03.1808 р. екзарх Св. Синоду в Молдавiї, Валахiї та Бесарабiї;
з 21.08.1813 р. митр. Кишиневський и Хотинський.
Серапiон (Александровський)з 11.12.1803 р. в санi митрополита; з 24.01.1822 р. на спочинку; + 14.09.1824 р.
Євген (Болховiтiнов)з 24.01.1822 р.; з 16.03.1822 р. митр.; + 23.02.1837 р.
Фiларет (Амфiтеатров)з 18.04.1837 р. у санi митрополита; + 21.12.1857 р.
Ісидор (Никольський)з 1.03.1858 р. — до 1.07.1860 р.
Арсенiй (Москвин)з 1.07.1860 р.; + 28.04.1876 р.
Фiлофей (Успенський)з 5.05.1876 р. у санi митрополита; + 29.01.1882 р.
Платон (Городецький)з 4.02.1882 р. у санi митрополита; + 1.10.1891 р.
Іоанiкiй (Руднєв)з 17.11,1891 р. у санi митрополита; + 7.06.1900 р.
Феогност (Лебедєв)з 13.08.1900 р. у санi митрополита; + 22.01.1903 р.
Флавiан (Городецький)з 1.02.1903 р. у санi митрополита; + 4.11.1915 р.
МИТРОПОЛИТИ КИЇВСЬКІ ПЕРІОДУ ГОНІНЬ НА ЦЕРКВУ
Свмч. Володимир (Богоявленський) з 23.11.1915 р. митрополит Київський i Галицький; 24.01.1918 р. був розстрiляний бiльшовиками.
Антонiй (Храповицький)з 16.08.1917 р. архiєпископ Харкiвський i Ахтирський;
с 28.11.1917 р. у санi митрополита; с 30.05.1918 р. митр. Київський i Галицький; з 1919 р. в емiграцiї; глава РПЦЗ; 22.06.1934 р. синодом РПЦЗ заборонений у священнослужiннi; + 10.08.1936 р.
Назарiй (Блинов)з 31.01.1910 р. єпископ Черкаський, вiк. Київської єпархiї; 1919-1921 рр. керуючий Київською єпархiєю; з 1925 р. архiєпископ Тобольський; с1928 р. на спочинку.
Михайло (Єрмаков)з 1915 р. архiєпископ Гродненський i Брестський;
з 1921 р. керуючий Київською єпархiєю; з 1924 р. митрополит Київський i екзарх України; 1925-1927 рр. ув’язнений; + 30.03.1929 р.
Георгiй (Делiєв)25.12.1926 р. рукоположений во єпископа Богуславського, вiкарiя Київської єпархiї; 1923—1928 рр. керуючий Київською єпархiєю;
1926-1928 рр. єпископ Таращанський; с 1928 р. єпископ Днiпропетровський;
с 1937 р. заарештовано i вбито у в’язницi.
Макарiй (Кармазiн)у 1921 р. рукоположений во єпископа Уманського, вiкарiя Київської єпархiї; у 1924 р. тимчасовий керуючий Київської єпархiї; з 1925 р. єпископ Єкатеринославський (Днiпропетровський); з 1927 р. єпархiєю не керував; розстрiляний 20.11.1937 р.
Сергiй (Куминський)рукоположений во єпископа Радомишльського, вiкарiя Київської єпархiї; в 1925 р. тимчасовий керуючий Київської єпархiї; з 1928 р. єпископ Бершадський, вiкарiй Київської єпархiї; з 1930 р. єпископ Бузулукський, вiкарiй Самарської єпархiї; з 22.11.1934 р. призначений єпископом Ливенським, але в керування не вступав;
з 9.02.1935 р. єпископ Рильский; з16.10.1935 р. єпископ Вольський; з 1.04.1936 р. єпископ Ачинський; з 4.11.37 р. ув’язнений.
Димитрiй (Вербицький)рукоположений во єпископа Уманського, вiкарiя Київської єпархiї; з 1921 р. єпископ Бiлоцерковський; з 1924 р. єпископ Уманський; з 1925 р. у санi архiєпископа; з квiтня
1930 р. архiєпископ Київський; + 1.02.1932 р.
Сергiй (Гришин)23.04.1927 р. рукоположений во єпископа Серпуховського; з 3.04.1928 р. єпископ Олонецький i Петрозаводський; з 5.05.1928 р. єпископ Полтавський; з 9.04.1930 р. у санi архiєпископа; з 21.03.1932 р. архiєпископ Київський; з 26.06.1934 р. архiєпископ Харкiвський; с 23.10.1934 архiєпископ Вишгородський; з 5.02.1935 р. архiєпископ
Володимирський; з 18.04.1936 р. був ув’язнений; з1941 р. архiєпископ Можайський; з 1942 р. архiєпископ Горьковський та Арзамаський; + 4.10.1943 р.
Костянтин (Дьяков)8.09.1924 р. рукоположений во єпископа Сумського, вiкарiя Харкiвської єпархiї; з 12.11.1927 р. архiєпископ Харкiвський i Ахтирський, екзарх України; з 18.05.1932 р. у санi митрополита; з 26.06.1934 р. митрополит Київський, екзарх України; + 10.11.1937
р. у в’язницi.
Олександр (Петровський)30.10.1932 р. рукоположений во єпископа Уманського, вiкарiя Київської єпархiї; з 25.08.1933 р. єпископ Вiнницький; з 20.05.1937 р. архiєпископ Харкiвський; у 1937-1938 рр. тимчасовий керуючий Київської єпархiї; з1938 р. єпархiєю не керував; + 24.05.1940 р. у в’язницi.
Микола (Ярушевич)25.03.1922 р. рукоположений во єпископа Петергофського, вiкарiя Петроградської єпархiї; з 1935 р. архiєпископ Петергофський правлячий; з 1936 р. керуючий Новгородською та Псковською єпархiями; з 1940 р. архiєпископ Волинський i Слуцький; з 9.03.1941 р. у санi митрополита; з 15.07.1941 р. митрополит Київський i Галицький; з 28.01.1944 р. митрополит Крутицький; з 27.03.1947 р. митрополит Крутицький i Коломенський; з19.09.1960 р. звiльнений вiд керування єпархiєю; + 13.12.1961 р.
Пантелеiмон (Рудик)16.03.1941 р. рукоположений во єпископа Львiвського; у 1941—1943 рр. (пiд час окупацiї) тимчасовий керуючий Київської єпархiї; в 1945—1959 рр. у санi архiєпископа на рiзних кафедрах у РПЦЗ; з 5.03.1959 р. возз’єднався з Московською Патрiархiєю; з 8.82.1958 р. архiєпископ Эдмонтський i Канадський; + 2.10.1968 р.
Іоанн (Соколов)29.09.1928 р. рукоположений во єпископа Орєхово-Зуєвського, вiкарiя Московськой єпархiї; до 1936 р. вiкарiй Московської єпархiї; з 17.07.1936 р. єпископ Брянський; з жовтня 1936 р. єпископ Вологодський i Тотемський; з 23.05.1937 р. архiєпископ Архангельський; з 1938 р. на спочинку; з листопада 1941 р. архiєпископ Ульяновський; з 1.08.1942 р. архiєпископ Ярославський и Ростовський; з 12.02.1944 р. митрополит Київський i Галицький, екзарх України; з 30.03.1964 р. на спочинку; + 29.03.1968 р.
Іоасаф (Лелюхiн)17.08.1958 р. рукоположений во епископа Сумсь кого й Ахтирського; з 21.05.1959 р. єпископ Днiпропетровський i Запорiзький; з 14.08.1961 р. єпископ Вiнницький i Брацлавський; з 25.02.1964 р. у санi архiєпископа; з 30.03.1964 р. митрополит Київський i Галицький, екзарх України; + 24.04.1966 р.
Фiларет (Денисенко)4.02.1962 р. рукоположений во єпископа Лузького, вiкарiя Ленинградської єпархiї; 16.06.1962 —10.10.1962 р. вiкарiй Середньоєвропейського екзархату; з 16.11.1962 єпископ Вiденський i Австрiйський; з 22.12.1964 р. єпископ Дмитровський, вiкарiй Московської єпархiї; з 14.05.1966 р. архiєпископ Київський i Галицький, екзарх України; з 1968 р. у санi митрополита; в жовтнi 1990 р. пiсля дарування архiєрейським Собором РПЦ незалежностi й самостiйностi в управлiннi УПЦ найменован Блаженнiйшим митрополитом Київським i всiєї України; на Архiєрейському соборi РПЦ у квiтнi 1992 р. пообiцяв залишити Київську кафедру заради миру церковного, однак пiсля прибуття до Києва вiд обiцянки вiдмовився й ухилився в розкол; архiєрейським Собором УПЦ 27.05.1992 р. звiльнений з Київської кафедри й за розкольницькi дiї заборонений у священнослужiннi до остаточного рiшення з цього питання архiєрейського Собору Матерi-Церкви; 11.06.1992 р. архiєрейським Собором РПЦ позбавлений сану за розкольницьку дiяльнiсть; у лютому 1997 р. архiєрейським Собором РПЦ з подання українського єпископату вiдлучений вiд Церкви шляхом анафематствування.
БЛАЖЕННІЙШИЙ МИТРОПОЛИТ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ УКРАЇНИ
Володимир (Сабодан)9.07.1966 р. рукоположений во єпископа Звенигородського, вiкарiя Московської єпархiї; з 28.11.68 р. єпископ Переяслав-Хмельницький, вiкарiй Київської єпархiї; з 20.03.1969 р. єпископ Чернiгiвський i Нiжинський; з 18.04.1973 р. єпископ Дмитровський, вiкарiй Московської єпархiї; з 9.09.1973 р. у санi архiєпископа; з 16.07.1982 р. митрополит Ростовський и Новочеркаський; 28.03.1984-19.02.1990 рр. екзарх Захiдної Європи; 27.05.1992 р. Архiєрейським собором УПЦ обраний митрополитом Київським i предстоятелем Української Православної Церкви.


 

© Архивная версия Официального сервера УПЦ "Православие в Украине" 2003-2006 год Orthodoxy.org.ua
(при перепечатке материалов - активная индексируемая ссылка на archivorthodoxy.com обязательна)

Каталог Православное Христианство.Ру