ЦеркваНовиниСтаттіІнтерв'юГалереяРесурсиАвтори 
Календар 

Православіє 
 Основи віри
 Церква

Літопис 
 Новини
 Міжнародні новини

Галерея 
 Події

Письмена 
 Храми і монастирі
 Церковна історія
 Богословіє
 Філософія, культура
 Православний погляд
 Православіє і педагогика
 Молодіжне служіння
 Церква і суспільство
 Порада мирянину
 Суспільство про Церкву
 Церква і держава
 Міжконфесійні відносини
 Розколи
 Єресі та секти
 Подія
 Ювілей
 Дата
 Люди Божі

Слово 
 Слово пастиря
 Інтерв'ю

Православний світ 
 Ресурси
 Нове у мережі
 Періодичні видання
 Православний ефір
 Релігійна статистика
 Электронная лавка
 Бібліотека

Послух 
 Авторикарта сайта
 Вікторія СИДОРОВА.   До Батурина — за покликом душі

24.06.05.
Козацьке свято в Батурині — колишній гетьманській столиці — зібрало 12 червня більш ніж три тисячі людей — гостей з Києва, Чернігова, Бахмача. Чекали також Президента Віктора Ющенка і віце-прем’єра з гуманітарних питань Миколу Томенка, однак високопосадовці не приїхали. Всім іншим — починаючи від голів обласної ради і облдержадміністрації Василя Ковальова та Владислава Атрошенка і закінчуючи наймолодшими жителями містечка, відсвяткувати не завадила навіть шалена злива зранку і тривалий дощ до обіду.

У Батурині цього дня побували також народний депутат України Іван Плющ, єпископ Чернігівський і Ніжинський Амвросій, представники різних політичних партій, артисти й музиканти, журналісти, науковці. Головними ж героями свята стали представники різних козацьких формувань, які діють в Україні, тож їх гасло “Служу народу України та православній вірі!” об’єднало всіх присутніх...

Хрест на пам’ять про загиблих
Той ранок для гостей і жителів Батурина почався з покладання квітів до пам’ятного знаку, встановленого на згадку про закатованих жителів містечка. Масове вбивство відбулося за наказом царя Петра І в 1708 році — після того, як він дізнався про зраду гетьмана Івана Мазепи, котрий перейшов на бік швецького короля Карла ХІІ. Дослідники вважають, що тоді загинуло не менше 21 тисячі людей. Молебень по загиблих відправив єпископ Амвросій у Батуринському Крупицькому Свято-Миколаївському монастирі. Цього ж дня владика освятив 1640-кілограмовий дзвін, що буде встановлений на дзвіниці монастиря, скликаючи жителів місцини на службу Божу.

Пам’ятний знак у вигляді 11-метрового 52-тонного хреста (з Розп’яттям з одного боку і зображенням Богородиці з другого) було встановлено на кручі над Сеймом минулого року перед Великоднем. Автором пам’ятника був Анатолій Гайдамака, а кошти зібрала “Наша Україна”.

Козацькі старожитності їдуть до людей     
Після покладання квітів учасники свята пройшли урочистою ходою до парку “Кочубеївський”. Робили кілька зупинок біля пам’ятників на честь радянських воїнів, що загинули під час Великої Вітчизняної та деяких інших. У парку в цей час розгорнулася виставка виробів майстрів народної творчості з Чернігова і Бахмача. На згадку можна було купити і керамічні вироби, і вишиті картини, і дерев’яний посуд з різьбленням. Просто неба розгорнулася також пересувна історична виставка.

Цікаві експонати доби гетьманства, котрі не представлені в основній експозиції, привезли до Батурина співробітники Чернігівського історичного музею ім. В.Тарновського. Серед них були справжні гармати з ядрами, клейноди, козацькі шаблі, особисті речі, що належали гетьманам і полковникам, стародруки і навіть жіночі прикраси ХVII-XVIII століть — українські старожитності з колекції Василя Тарновського.

“Соколики” стали козачатами
Найцікавіше ж почалося після того, як голова облдержадміністрації Владислав Атрошенко оголосив свято відкритим. На сцені виступали духовий оркестр, ансамбль пісні і танцю “Сіверські клейноди” обласного філармонійного центру, дитячі професіональні й самодіяльні колективи, окремі виконавці. Програма концерту була насиченою й яскравою.

Одночасно відбувався урочистий прийом у козачата хлопчиків з ансамблю бандуристів “Соколики” (художній керівник – Валентина Іщенко). Цей колектив був створений саме з метою поширення традиційної народної культури, популяризації національного музичного інструменту — бандури. Отже, вступ до лав козаків — цілковито закономірний крок юних музикантів. З цією подією соколиків привітали верховний отаман НГО “Козацтво Запорізьке” маршал козацтва Дмитро Сагайдак та головний отаман Чернігівського округу генерал-хорунжий Михайло Товстиженко. Як водиться, благословення на добрі справи юні козачата отримали від головного козацького священика Чернігівського округу о. Андрія Забуранного. Після урочистостей козачат та їхніх батьків запросили скуштувати козацького кулешу, приготованого на похідній кухні. Кулішем, до речі, пригощали всіх гостей свята. Також не відмовляли тим, хто хотів сфотографуватися з колоритними вусатими козацькими отаманами на згадку про свято в Батурині.

В іншому місці в цей час відбувалися виступи членів клубу історичного фехтування. Вміння вправно володіти шаблями та булавами показали не лише юнаки, а й дівчина.

Гетьманська столиця поступово відроджується
Ініціатори та організатори козацького свята мають надію, що подібні заходи сприятимуть розвитку туризму в нашому регіоні, а також відродженню духовності та патріотичних традицій. Адже відомо, що саме українські козаки в усі часи були головними захисниками православної віри. На сьогодні в Батурині діє державний історико-культурний заповідник “Гетьманська столиця”. Проводяться роботи з реставрації палацу гетьмана Кирила Розумовського, в якому, ймовірно, розміститься музей гетьманської слави. Поруч зводяться два флігелі: в одному буде конференц-зал, у другому – готель і ресторан. Одночасно реставрується будинок Кочубея, відбудовується Воскресенська церква, зведена коштом Кирила Розумовського, та будівля церковно-приходської школи (орієнтовно там розміститься культурно-просвітницький центр). Зведено також фундамент Покровського храму. Він буде дерев’яним. Цими роботами керує виконавчий директор благодійного фонду “Гетьманська столиця” екс- губернатор Микола Бутко. За його словами, відродження Батурина відбуватиметься поетапно. Перший етап, що включає реставрацію зазначених будівель, розрахований на два роки. На наступному етапі будуть покращені інженерні комунікації містечка, відремонтовано дороги. Кошти до благодійного фонду надходять від заможних українських політиків та підприємців, які відгукнулися на заклик Президента відродити Батурин.

 «Сердце замирает в ожидании встречи со святыней»
 Вікторія СИДОРОВА. У ризу спасіння облачилися
 Вікторія СИДОРОВА. Іспит на гуманність. Що ми знаємо про ВІЛ/СНІД?
 Вікторія СИДОРОВА. 30 років у духовному сані
 Вікторія СИДОРОВА. Цікавинки “Різдвяних зустрічей” у Чернігові
 Вікторія СИДОРОВА. Будні та свята духовного училища
 Виктория СИДОРОВА. Православное общество в Чернигове
 Вікторія СИДОРОВА. Пустіть людей приходити до храму!
 

© Архивная версия Официального сервера УПЦ "Православие в Украине" 2003-2006 год Orthodoxy.org.ua
(при перепечатке материалов - активная индексируемая ссылка на archivorthodoxy.com обязательна)

Каталог Православное Христианство.Ру