ЦеркваНовиниСтаттіІнтерв'юГалереяРесурсиАвтори 
Календар 

Православіє 
 Основи віри
 Церква

Літопис 
 Новини
 Міжнародні новини

Галерея 
 Події

Письмена 
 Храми і монастирі
 Церковна історія
 Богословіє
 Філософія, культура
 Православний погляд
 Православіє і педагогика
 Молодіжне служіння
 Церква і суспільство
 Порада мирянину
 Суспільство про Церкву
 Церква і держава
 Міжконфесійні відносини
 Розколи
 Єресі та секти
 Подія
 Ювілей
 Дата
 Люди Божі

Слово 
 Слово пастиря
 Інтерв'ю

Православний світ 
 Ресурси
 Нове у мережі
 Періодичні видання
 Православний ефір
 Релігійна статистика
 Электронная лавка
 Бібліотека

Послух 
 Авторикарта сайта
 Володимир ТЕЛІЖЕНКО.   Знайдене «Євангеліє від Іуди» — стара єретична вигадка

08.04.2005.
Коли тиждень тому у міжнародних ЗМІ з’явилися повідомлення про знайдене у Єгипті начебто п’яте Євангеліє, для багатьох людей, не знайомих зі справжнім станом справ, це стало справжньою сенсацією. Але сенсаційність відкриття швейцарських учених полягає лише в тому, що відтепер текст, який вважався втраченим, і про який існували лише спорадичні згадки у церковних письменників, можна буде прочитати у перекладі, близькому до самого оригіналу за часом (Фонд збереження древнього мистецтва у Базелі повідомив, що знайдене Євангеліє від Іуди складається з 62 папірусних листів, написаних коптською мовою, вірогідно у III-IV столітті).

Звісно, «Євангеліє», про яке йдеться, написав зовсім не Іуда Іскаріот і взагалі не учень Спасителя. Цей апокриф знав уже відомий церковний письменник та богослов Іриней Ліонський (II ст.). У своєму творі «Проти єресей» він пише: «Інші ж, напроти, стверджують, що Каїн походить від деякого вищого начала, признають вони Ісава, Корея і содомітів, а також усіх їм подібних родинними собі, тому що Творець бореться з ними, однак ні від кого з них не відмовляється. Мудрість же забрала в них те, що виходило від неї, і саму себе також. І проголошують, що Іуда-зрадник про все знав і один з усіх, хто мав справжнє знання, звершив таємну зраду, з-за нього ж, Іуди, все земне та небесне порушилося. І посилаються на такий полемічний твір, який Євангелієм від Іуди називають» (Ireneus, Contra Haer. I. 31, P.G. 7, 704). Майже дослівно святого Іринея повторюють не менш відомі церковні письменники Єпіфаній Кіпрський (IV ст., Epiphanius, Haeretici, 38, I, P. G. 41, 653) та Феодоріт Кірський (кін. IV-V ст., Theodoretus, Haereticos fabul. 1, 15, P.G. 83, 368).

У перші століття християнства з’явилося дуже багато текстів, які видавали за Святі Письмена і підписували іменами відомих апостолів. Деякі з сердечної простоти без дослідження записували усе, що існувало як усна традиція тієї чи іншої місцевості. Так достовірне Священне Передання змішалося з вигадками. А інші зловмисно вигадували власні «Євангелія» та «Послання», щоб залучити до свого єретичного вчення якнайбільше послідовників. До речі, перші фальшиві «Євангелія» були вигадані, як стверджували перші християнські апологети, вже іудеями, які не вірили у те, що Христос – Месія. Богослови II-IV ст. згадують та цитують численні єретичні та апокрифічні твори, надписані як Євангелія: від Петра, від Андрія, від Варфоломія, два Євангелія від Фоми, Євангеліє від Матфея арамейською мовою, Євангеліє від Марії. Існують ще Євангеліє євреїв, Євангеліє єгиптян.

Таким чином, нічого сенсаційного у тому, що знайдено ще один текст, надписаний як Євангеліє, немає, тим більше, що цю єретичну вигадку читали та добре знали вже християни перших століть.

 Володимир ТЕЛІЖЕНКО. Свята Земля очима паломника
 

© Архивная версия Официального сервера УПЦ "Православие в Украине" 2003-2006 год Orthodoxy.org.ua
(при перепечатке материалов - активная индексируемая ссылка на archivorthodoxy.com обязательна)

Каталог Православное Христианство.Ру