ЦеркваНовиниСтаттіІнтерв'юГалереяРесурсиАвтори 
Календар 

Православіє 
 Основи віри
 Церква

Літопис 
 Новини
 Міжнародні новини

Галерея 
 Події

Письмена 
 Храми і монастирі
 Церковна історія
 Богословіє
 Філософія, культура
 Православний погляд
 Православіє і педагогика
 Молодіжне служіння
 Церква і суспільство
 Порада мирянину
 Суспільство про Церкву
 Церква і держава
 Міжконфесійні відносини
 Розколи
 Єресі та секти
 Подія
 Ювілей
 Дата
 Люди Божі

Слово 
 Слово пастиря
 Інтерв'ю

Православний світ 
 Ресурси
 Нове у мережі
 Періодичні видання
 Православний ефір
 Релігійна статистика
 Электронная лавка
 Бібліотека

Послух 
 Авторикарта сайта
 Вікторія СИДОРОВА.   Цікавинки “Різдвяних зустрічей” у Чернігові

11.01.2005
Місіонерська акція “Чернігівські різдвяні зустрічі” пройшла 5 і 6 січня в чернігівському кінотеатрі імені Щорса. Благословення на проведення цього заходу дав єпископ Чернігівський і Ніжинський владика Амвросій.

Виступаючи на відкритті “Різдвяних зустрічей”, владика наголосив на необхідності проведення подібних акцій у наш час. “Людина в сучасному світі звикла шукати розваг, - сказав зокрема єпископ Амвросій. – Проте Христос прийшов у цей світ не для того, щоб нас розважити, а для того, щоб врятувати. Подібні зустрічі, фільми які тут демонструються, нагадують нам приклад Христа, який своєю Божественною любов’ю пом’якшує серця.” Ініціатор і організатор акції - товариство православних християн Чернігова. Спонсорську допомогу в її проведенні надали фірма “Інтератлетика” (директор – О. Руденко) та Чернігівське тролейбусне управління (керівник – В. Головченко).

У Ніжині створили фільм про Преподобного Лаврентія
Під час “Чернігівських різдвяних зустрічей” виступив також настоятель храму на честь Усіх чернігівських святих протоієрей Петро Казновецький. Були показані фільми духовно-релігійного змісту, а у фойє продавалася православна література, аудіо та відео-касети, ікони. Чернігівці побачили документальні фільми про Різдво, про Святу гору Афон, про історію заснування та теперішнє життя Києво-Печерської Свято-Успенської Лаври. Головною родзинкою фестивалю, на мій погляд, була прем’єра фільму Ніжинської телекомпанії “Фобос” “Почуй і побач” про нашого шанованого святого – Преподобного Лаврентія, схіархимандрита Чернігівського. Крім архівних та історичних документів, в його основу лягли розповіді та свідчення духовних чад преподобного. Автори картини побували на батьківщині угодника Божого – у селище Карильське Коропського району, зняли будинок, в якому він жив, поспілкувалися з його односельцями. З трудом знайшли дорогу до колись відомого, а нині занедбаного Свято-Миколаївського Рихлівського монастиря, в якому перші роки подвизався молодий чернець Лука Проскура. Спогадами про відкриття склепу з мощами преподобного напередодні його канонізації поділився безпосередній учасник подій теперішній настоятель кафедрального Свято-Троїцького собору Чернігова протоієрей Іоанн Фесик.

За словами режисерів Ігоря Волосянкіна та Наталії Сокол, робота над фільмом тривала півтори роки. Його створення відбувалося зі складнощами, проте начебто за розробленим якоюсь невідомою силою планом. Автори забракували всі чотири сценарії, написані для картини. Врешті-решт, буквально в ніч перед прем’єрою, монтували так, “як лягало на душу”. Жителі Чернігова стали першими глядачами картини, благословення на створення якої дав нині спочилий митрополит Чернігівський і Ніжинський Антоній. Ймовірно, картина “Почуй і побач” братиме участь у цьогорічному фестивалі “Покров”, а ще її планують показати в сусідніх з Чернігівською областях Росії та Білорусі, щоб і там більше дізналися про нашого шанованого батюшку. На жаль, значна частина зібраних матеріалів, в тому числі чимало свідчень про чудеса, які відбувалися і досі відбуваються завдяки молитовному зверненню до преподобного, як розповів Ігор Волосянкін, не вмістилися в обсяг стрічки.

Малюнки храмів у чорних рамках
Другою родзинкою “Різдвяних зустрічей” стала виставка картин під назвою „Духовна спадщина України”. Її автор - відомий чернігівський художник-аквареліст Леонід Могучов. У творчому доробку 80-річного майстра - три з половиною тисячі робіт, значна частина з яких – малюнки храмів, капличок, пам’яток архітектури. Збереження пам'яток української культури та увіковічення пам’яті про ті з них, які до цього часу, на жаль, не збереглися, художник вважає головною справою його життя було. Пішки й велосипедом обійшов і об'їхав всю Чернігівщину. Замалював храми Ніжина, Прилук, Козельцю, Новгорода-Сіверського, багатьох інших міст і сіл області. Побував також на Буковині, Закарпатті.

"Я бачив, як під час війни німці бомбили Чернігів, бо місто залишилося абсолютно незахищеним перед ворогом, як безжалісно знищували храми і дзвіниці, — розповів Леонід Могучов. — Однак у 1941 я встиг замалювати П'ятницьку церкву перед бомбуванням, загальний вигляд Спасо-Преображенського храму, коли він горів. Також у мене збереглися малюнки Хресто-Воздвиженського храму, що розташовувався навпроти нинішнього Будинку офіцерів. Це був прекрасний храм в стилі українського бароко, який було знищено вже після війни. А на тому місці, де зараз будівля інституту "Чернігівпроектреконструкція" (за магазином "Янтар"), знаходився Свято-Миколаївський храм, який також до нашого часу не зберігся. Проте залишився мій малюнок, як він виглядав".

У робіт майстра є одна особливість: малюнки храмів, яких вже не існує, він обрамовує власноруч зробленими рамками чорного кольору, ті, які збереглися, але потребують ремонту – сірого, а ті, які в більш-менш нормальному стані — коричневого. Таким чином Могучов намагається привернути увагу громадськості до проблем збереження пам'яток нашої історії та висловлює протест проти бездіяльності влади. Побачити цю унікальну виставку жителі Чернігова змогли саме під час “Різдвяних зустрічей”.

 «Сердце замирает в ожидании встречи со святыней»
 Вікторія СИДОРОВА. До Батурина — за покликом душі
 Вікторія СИДОРОВА. У ризу спасіння облачилися
 Вікторія СИДОРОВА. Іспит на гуманність. Що ми знаємо про ВІЛ/СНІД?
 Вікторія СИДОРОВА. 30 років у духовному сані
 Вікторія СИДОРОВА. Будні та свята духовного училища
 Виктория СИДОРОВА. Православное общество в Чернигове
 Вікторія СИДОРОВА. Пустіть людей приходити до храму!
 

© Архивная версия Официального сервера УПЦ "Православие в Украине" 2003-2006 год Orthodoxy.org.ua
(при перепечатке материалов - активная индексируемая ссылка на archivorthodoxy.com обязательна)

Каталог Православное Христианство.Ру